Obnova - predĺženie pobytu cudzinca
Cena 900 €
nezahŕňa poplatky: kolky, sídlo, ubytovanie, preklady
lehota rozhodnutia polície: 90 dní od prijatia žiadosti
Ak máte na Slovensku udelený prechodný pobyt a jeho platnosť sa končí a máte záujem na Slovensku zostať ďalej žiť, podnikať, alebo pracovať potom je nutné Váš prechodný pobyt obnoviť (predlžiť).
Proces obnovy pobytu vyžaduje určitú znalosť v príprave dokumentov nakoľko obnova vyžaduje súčinnosť s orgánmi štátnej správ napr. so zdravotnou a sociálnou poisťovňou, daňovým úradom, účtovníkom alebo zamestnávateľom.
Naši špecialisti Vám pomôžu asistovať pri procese obnovy pobytu
-
skontrolujeme vaše dokumenty či spĺňate zákonné podmienky na obnovenie pobytu,
-
skompletizujeme doklady pre podanie žiadosti a osobné Vás budeme sprevádzať na cudzineckú polícii.
Časté otázky
Obnovenie pobytu v kocke
Základné informácie na podanie žiadosti
-
žiadosť na obnovenie prechodného pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne na úradnom tlačive na policajnom útvare najneskôr v posledný deň platnosti prechodného pobytu,
-
žiadosť nemusí byť úplná (prílohy k žiadosti nemusia byť naraz predložené), prílohy je možné následne doložiť do spisu aj poštou, lehota na posúdenie žiadosti cudzineckou políciou začne plynúť až keď doklady budú úplne doložené,
-
policajný útvar vydá žiadateľovi v deň podania žiadosti potvrdenie o jej prijatí, prechodný pobyt sa po skončení jeho platnosti až do rozhodnutia o žiadosti o obnovenie prechodného pobytu považuje za oprávnený (len) na území Slovenskej republiky,
-
žiadateľovi príde písomné oznámenie v prípade vyhovenia jeho žiadosti.
-
po získaní obnovy pobytu sa už neabsolvuje povinná lekárska prehliadka.
Kedy požiadať o obnovu pobytu?
-
Cudzinci môžu požiadať o obnovu prechodného najskôr 3 mesiace pred ukončením platnosti pobytu a najneskôr posledný deň jeho platnosti,
-
v prípade sezónneho zamestnania, pred skončením platnosti udeleného povolenia na zamestnanie a zároveň najskôr 10 pracovných dní po nahlásení voľného pracovného miesta na miestne príslušnom úrade práce,
-
ak zabudnete požiadať o obnovu pobytu aspoň 1 deň pred ukončením termínu platnosti pobytu, musíte začať celý proces povolenia na pobyt odznova,
-
prechodný pobyt po skončení jeho platnosti až do rozhodnutia o žiadosti o obnovenie prechodného pobytu považuje za oprávnený pobyt na území Slovenskej republiky,
-
policajný útvar vydá žiadateľovi v deň podania žiadosti potvrdenie o jej prijatí.
-
potvrdenie o podaní žiadosti a pas oprávňuje zostať na Slovensku do času pridelenia nového pobytu,
-
ak Slovensko opustíte, kým sa nerozhodne o predĺžení pobytu pravdepodobne Vás hraničná kontrola nevpustí naspäť na základe potvrdenia z polície o podaní žiadosti o obnovu.
Na aké dlhé obdobie sa obnovuje pobyt?
-
najviac na obdobie, ktoré spolu s predchádzajúcim udeleným prechodným pobytom a pobytom podľa § 23 ods. 6 písm. g) súhrnne nepresiahne 180 dní počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov..
-
najviac na 180 dní, ak bolo povolenie na prechodný pobyt na účel sezónneho zamestnania udelené na
-
najviac na tri roky, ak predpokladaný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny bude trvať najmenej tri roky, alebo
-
najviac na päť rokov, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny s prechodným pobytom na účel štúdia alebo s prechodným pobytom na účel zlúčenia rodiny, ak predpokladaný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny bude trvať najmenej päť rokov, alebo
-
najviac na päť rokov, ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí a štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v inom členskom štáte.
Výhody pri obnove pobytu
-
Žiadosť nemusí byť úplná (prílohy k žiadosti nemusia byť hneď predložené).
Prílohy je možné následne doložiť do spisu aj poštou.
Lehota na posúdenie žiadosti cudzineckou políciou začne plynúť až keď doklady budú úplne doložené. -
Prechodný pobyt sa po skončení jeho platnosti až do rozhodnutia o žiadosti o obnovenie prechodného pobytu považuje za oprávnený (len) na území Slovenskej republiky.
Je však potrebné predložiť potvrdenie o zdravotnom poistení na meno cudzinca na území SR a finančné krytie pobytu. -
K žiadosti sa nedokladá register trestov z domovskej krajiny.
-
Po získaní obnovy pobytu sa už neabsolvuje povinná lekárska prehliadka.
-
Možnosť práce: manželka, manžel
Po 12 mesiacoch od udelenia pobytu sú možnosti bez potreby ďalších povolení: legálne pracovať, * podnikať,* študovať.
Správne poplatky pri žiadosti o obnovu pobytu.
-
Žiadosť o obnovenie prechodného pobytu na účel
-
podnikania - 200 EUR
-
zamestnania - 140 EUR
-
sezónneho zamestnania - 25 EUR
-
osobitnej činnosti - 50 EUR
-
zlúčenia rodiny - 100 EUR
-
plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl - 50 EUR
-
modrá karta - 140 EUR
-
osoba s priznaným dlhodobým pobytom v inom členskom štáte Únie, ktorá na území SR podniká - 200 EUR
-
osoba s priznaným dlhodobým pobytom v inom členskom štáte Únie, ktorá je na území SR zamestnaná - 140 EUR
-
osoba s priznaným dlhodobým pobytom v inom členskom štáte Únie, ktorá na území SR vykonáva osobitnú činnosť alebo výskum a vývoj - 50 EUR
-
osoba s priznaným dlhodobým pobytom v inom členskom štáte Únie, ktorá je rodinným príslušníkom štátneho príslušníka tretej krajiny s dlhodobým pobytom a rodina už existovala v inom členskom štáte - 200 EUR
-
! Od poplatku za podanie žiadosti o udelenie/obnovenie pobytu sú oslobodení žiadatelia mladší ako 18 rokov.
Obnovenie pobytu na účel zamestnania
Užitočné informácie k obnove pobytu za účelom zamestnania
Povolenie na zamestnanie vám môže úrad práce predĺžiť - a to aj opakovane - ale vždy maximálne na obdobie dvoch rokov. Podmienkou však je, že žiadateľ zamestnanie budete vykonávať u toho istého zamestnávateľa a na tom istom pracovnom mieste.
Ak sa chcete zamestnať u iného zamestnávateľa alebo na inej pracovnej pozícii, musíte podať novú žiadosť o povolenie na zamestnanie.
Povolenie na zamestnanie na účel sezónneho zamestnania vám môže úrad práce jedenkrát predĺžiť, ak bolo udelené na menej ako 90 dní, pričom celková doba povolenia na zamestnanie nesmie presiahnuť 90 dní počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov; to sa vzťahuje aj na zamestnanie u iného zamestnávateľa.
Žiadosť o predĺženie povolenia na zamestnanie sa podáva najskôr 90 a najneskôr 30 dní, resp. 20 dní.
V prípade sezónneho zamestnania, pred skončením platnosti udeleného povolenia na zamestnanie na úradnom formulári a zároveň najskôr 10 pracovných dní po nahlásení voľného pracovného miesta na miestne príslušnom úrade práce.
Policajný útvar pri obnovovaní pobytu za účelom zamestnania vyžiada písomne od príslušného Úradu práce potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.
Nahláška voľného pracovného miesta
Zamestnávateľ nesmie sa zabudnúť vopred nahlásiť voľné pracovné miesto min.20 pracovných dní pred dátumom podania žiadosti..
Častokrát zamestnávatelia uvedú požiadavky na obsadzovanú pozíciu také, ktoré spĺňajú viacerí uchádzači o zamestnanie vedení úradom práce, čo opäť môže viesť k neudeleniu pobytu.
Pozícia v nahláške voľného pracovného miesta sa vyberá zo zoznamu SK ISCO, ktorý nájdete ako prílohu vyhlášky nájte TU 449/2020 Z.z. - Vyhláška Štatistického úradu Sloven... - SLOV-LEX
Keďže proces udelenia / obnovenia pobytu na účel zamestnania (mimo prípadu nedostatkovej pozície) trvá 90 dní, v čase keď polícia zašle žiadosť o vyjadrenie úradu prácu už nemusí byť nahláška aktívna.
Preto nahláška voľného pracovného miesta sa odporúča opakovane obnovovať.
Zamestnanie- žiadosť o obnovenie pobytu
-
Žiadosť o obnovenie pobytu podáva cudzinec osobne na úradnom tlačive na policajnom útvare najneskôr v posledný deň platnosti prechodného pobytu podľa miesta ubytovania. Žiadosť o obnovenie pobytu – sa vypisuje elektronicky, pri potvrdení/ odoslaní termínu- potrebné žiadosť vytlačiť.
-
K žiadosti štátny príslušník tretej krajiny je povinný predložiť platný cestovný doklad, inak policajný útvar žiadosť neprijme, ostatné prílohy k žiadosti sa môžu doložiť neskôr poštou.
-
Doklady nie staršie ako 90 dní,
K žiadosti potrebné priložiť
-
platný cestovný pas,
-
jedna farebná fotografia (3 x 3,5 cm),
-
prísľub na prijatie do zamestnania: tlačivo sa nachádza na portáli Uradu prace,
-
vyhlásenie zamestnávateľa o výške vyplácanej mzdy,
-
doklad o ubytovaní na Slovensku,
-
dokument preukazujúci zabezpečenie ubytovania na Slovensku na najmenej 6 mesiacov prechodného pobytu; v prípade kratšieho pobytu je potrebné preukazovať zabezpečenie ubytovania počas celého pobytu, napr.:
-
potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania,
-
nájomná zmluva s vlastníkom (podpisy prenajímateľa i nájomcu musia byť úradne overené),
-
čestné vyhlásenie fyzickej alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania (podpis osoby musí byť úradne overený).
-
-
nedokladá sa register trestov z domovskej krajiny,
-
nedokladá za zdravotné poistenie: nakoľko zamestnanec zo zákona je poistený zamestnávateľom v systéme verejného zdravotného poistenia.
Lehota rozhodnutia polície je 90 dní: od prijatia kompletnej žiadosti.
Nezabudnite zamestnávateľovi pripomenúť: zamestnávateľ je povinný zaslať úradu práce oznámenie o nastúpení/nenastúpení cudzinca do zamestnania a kópiu pracovnej zmluvy aj pri obnovení pobytu, po skončení pracovného pomeru oznámiť ukončenie pracovného pomeru s cudzincom (ak pracovný pomer skončil skôr, ako je platnosť povolenia).
Obnova pobytu pre rodinného príslušníka zamestnanca
Potvrdenie o zdravotnom poistení: pri obnove potrebné doložiť aj potvrdenie zdravotnej poisťovne o existencii poistenia pre rodinného príslušníka s pobytom na účel zlúčenia rodiny, v čase podania žiadosti o obnovenie pobytu. Maloleté deti sú obyčajne poistený u rodiča systéme verejného zdravotného poistenia.
Deti nad 14 rokov odporúčame odsledovať aby boli vždy počas pobytu zdravotne poistený nakoľko podmienkou je, poskytovanie zdravotného poistenia na Slovensku počas celého pobytu.
Je možné byť poistení aj komerčne, je však potrebné každé obdobie o predĺženie poistenia predložiť cudzineckej po
-
UBYTOVANIE: doklad preukazujúci zabezpečenie spoločného ubytovania pre celú rodinu,
na najmenej 6 mesiacov prechodného pobytu; v prípade kratšieho pobytu je potrebné preukazovať zabezpečenie ubytovania počas celého pobytu, napr.-
potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania,
-
nájomná zmluva s vlastníkom (podpisy prenajímateľa i nájomcu musia byť úradne overené),
-
čestné vyhlásenie fyzickej alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania (podpis osoby musí byť úradne overený).
-
POZOR !!! Adresa ubytovania u rodinných príslušníkov musí byť rovnaká ako u žiadateľa.
Obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania
Žiadosť o obnovu sa podáva najneskôr posledný deň jeho platnosti.
Ak zabudnete požiadať o predlženie pobytu aspoň 1 deň pred koncom termínu, musíte začať o získanie povolenia na pobyt celý proces odznova.
Obnovenie povolenia na prechodný pobyt na účel podnikania je cudzinec povinný priložiť potvrdenie o tom, že má uhradené daňové a colné záväzky, poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie; to neplatí, ak ide o cudzinca s dlhodobým pobytom.
Doklady nie staršie ako 90 dní.
Ak cudzinec nie je daňovníkom alebo nie je povinný platiť poistné na zdravotné poistenie a poistné na sociálne poistenie, priloží doklad potvrdzujúci túto skutočnosť.
Nedoplatky ku dňu podania žiadosti sú dôvodom na zamietnutie žiadosti aj keď nedoplatky sa dodatočne uhradia.
Žiadosť na obnovu pobytu na účel podnikania
-
Žiadosť sa podáva osobne na úradnom tlačive na policajnom útvare najneskôr v posledný deň platnosti prechodného pobytu podľa miesta ubytovania.
-
K žiadosti predložiť platný aspoň cestovný doklad, inak policajný útvar žiadosť neprijme.
K žiadosti priložiť
-
jednu fotografiu s rozmermi 3 x 3,5 cm zobrazujúcu aktuálnu podobu,
-
doklady nie staršie ako 90 dní, ktoré potvrdzujú,
-
účel pobytu – pokiaľ cudzinec podniká na území SR ako konateľ obchodnej spoločnosti, priloží doklad potvrdzujúcim oprávnenie na podnikanie, t.j. výpis z obchodného registra spoločnosti,
-
daňové priznanie
-
potvrdenie o registrácii v zdravotnej a sociálnej poisťovni,
-
polícia keď bude schvaľovať pobyt - kontroluje či máte zaplatené poistné (aj počas doby rozhodovania o obnovení pobytu a počas celej doby pobytu (nesmiete byť v mínuse). Inak obnova pobytu môže byť zamietnutá,
-
zabezpečenie ubytovania na najmenej 6 mesiacov prechodného pobytu; v prípade kratšieho pobytu je potrebné preukazovať zabezpečenie ubytovania počas celého pobytu, napr.
-
potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania,
-
nájomná zmluva s vlastníkom (podpisy prenajímateľa i nájomcu musia byť úradne overené),
-
čestné vyhlásenie fyzickej alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania (podpis osoby musí byť úradne overený).
-
-
Potvrdenie sa vyžaduje zo všetkých troch zdravotných poisťovní.
Lehota rozhodnutia polície je 90 dní: od prijatia kompletnej žiadosti.
Užitočné rady
KONTROLA – pred podaním žiadosti
-
či ste podali daňové priznanie za každý rok od získania povolenia na pobyt ?
-
či nie ste mínuse v Zdravotnej a Sociálnej poisťovni a na daňovom úrade ?
-
či ste absolvovali povinnú lekársku prehliadku?
Finančné zabezpečenie účel pobytu podnikanie
Podnikanie cudzinca ako fyzická osoba (živnostník).
Pri obnove prechodného pobytu na účel podnikanie podniku zahraničnej osoby (živnostníka) je potrebné preukázať zdanený príjem z podnikania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie:
(1) minimálne vo výške dvadsaťnásobku životného minima
(2) (ak nepodnikal celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie, je povinný preukázať zdanený príjem vo výške dvojnásobku životného minima za každý mesiac pobytu v predchádzajúcom zdaňovacom období).
(3) Za zdanený príjem je v zmysle usmernenia Úradu hraničnej a cudzineckej polície považovaný rozdiel medzi základom dane a uhradenou daňovou povinnosťou.
(4) ak predchádzajúcom zdaňovacom období ešte nebol oprávnený podnikať, je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu preukázať finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti vo výške desaťnásobku životného minima potvrdením o zostatku na účte,
Podnikanie cudzinca ako člena v obchodnej spoločnosti alebo družstva,
(5) ku dňu podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania
nesmie mať evidované nedoplatky voči daňovému úradu, colnému úradu, evidované nedoplatky na poistnom na sociálne poistenie a zdravotná poisťovňa neeviduje voči nemu pohľadávky po splatnosti podľa osobitných predpisov z tohto podnikania a zo všetkých obchodných spoločností a družstiev, v ktorých mene koná.
Ak štátny príslušník tretej krajiny nie je daňovníkom alebo nie je povinný platiť poistné na sociálne poistenie, priloží doklad potvrdzujúci túto skutočnosť.
(6) preukázať zisk po zdanení obchodnej spoločnosti alebo družstva, v mene ktorých koná za predchádzajúce zdaňovacie obdobie minimálne vo výške šesťdesiatnásobku životného minima,
ak ide o štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorého podnikateľský zámer bol posúdený Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky ako inovatívny projekt, minimálne vo výške dvadsaťnásobku životného minima;
ak nepodnikal celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie, je povinný preukázať zisk po zdanení vo výške päťnásobku životného minima za každý mesiac pobytu v predchádzajúcom zdaňovacom období,
(7) ak štátny príslušník tretej krajiny koná v mene viacerých obchodných spoločností alebo družstiev, musí podmienku výšky zisku po zdanení podľa predchádzajúcej vety spĺňať aspoň jedna obchodná spoločnosť alebo družstvo, v mene ktorých koná.
Ak štátny príslušník tretej krajiny v predchádzajúcom zdaňovacom období ešte nebol oprávnený konať v mene obchodnej spoločnosti alebo družstva, je povinný k žiadosti o obnovenie prechodného pobytu podľa preukázať finančné zabezpečenie podnikateľskej činnosti vo výške tridsaťnásobku životného minima potvrdením o zostatku na účte.
Upozornenie.
Pri obnove prechodného pobytu na účel podnikanie podniku zahraničnej osoby (živnostníka) je potrebné preukázať zdanený príjem z podnikania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie minimálne vo výške dvadsaťnásobku životného minima (ak nepodnikal celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie, je povinný preukázať zdanený príjem vo výške dvojnásobku životného minima za každý mesiac pobytu v predchádzajúcom zdaňovacom období). Za zdanený príjem je v zmysle usmernenia Úradu hraničnej a cudzineckej polície považovaný rozdiel medzi základom dane a uhradenou daňovou povinnosťou.
Obnova prechodného pobytu na účel zlúčenia rodiny
Žiadosť o obnovenie prechodného pobytu za účelom zlúčenia rodiny, policajný útvar môže pobyt cudzinca predĺžiť maximálne na päť rokov.
Žiadosť o obnovenie prechodného pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne na úradnom tlačive na policajnom útvare najneskôr v posledný deň platnosti prechodného pobytu.
Prechodný pobyt sa po skončení jeho platnosti až do rozhodnutia o žiadosti o obnovenie prechodného pobytu považuje za oprávnený len na území Slovenskej republiky.
Žiadosť na obnovu pobytu na účel zlúčenia rodiny
-
Žiadosť o obnovenie prechodného pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne na úradnom tlačive na policajnom útvare najneskôr v posledný deň platnosti prechodného pobytu podľa miesta ubytovania.
-
K žiadosti štátny príslušník tretej krajiny je povinný predložiť platný cestovný doklad, inak policajný útvar žiadosť neprijme.
-
Doklady priložiť nie staršie ako 90 dní.
-
K žiadosti potrebné priložiť
-
platný cestovný doklad
-
1ks aktuálna fotografia tváre
-
čestné vyhlásenie, že účel pobytu stále trvá
-
čestné vyhlásenie že deti sú slobodné
-
potvrdenie o zdravotnom poistení na meno žiadateľa
-
finančné krytie pobytu
-
čestné vyhlásenie otca/matky, že žiadateľovi poskytne finančné a hmotné zabezpečenie počas jeho pobytu v SR spolu s notársky overeným podpisom ,
-
kópiou pracovnej zmluvy, potvrdením zamestnávateľa o výške vyplácanej mzdy alebo potvrdením o zostatku na účte vedenom v banke na meno otca,matky výške dvanásťnásobku životného minima.
-
maloletý štátny príslušník finančné zabezpečenie pobytu v polovičnej výške,
-
spoločného ubytovanie, dokument preukazujúci zabezpečenie spoločného ubytovania pre celú rodinu,
-
1/ dokument preukazujúci zabezpečenie ubytovania, na najmenej 6 mesiacov prechodného pobytu;
-
2/ v prípade kratšieho pobytu je potrebné preukazovať zabezpečenie ubytovania počas celého pobytu, napr. potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania,
-
2/ nájomná zmluva s vlastníkom (podpisy prenajímateľa i nájomcu musia byť úradne overené),
-
3/ čestné vyhlásenie fyzickej alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania (podpis osoby musí byť úradne overený). /
-
4/ čestné vyhlásenie prenajímateľa nehnuteľnosti o tom, že nájomná zmluva z predchádzajúcej žiadosti je stále platná, je platná ešte najmenej šesť mesiacov.
-
Čestné vyhlásenia musia byť úradne overené.
-
Adresa ubytovania u rodinných príslušníkov musí byť rovnaká ako u žiadateľa. Odporúčame na potvrdenie o ubytovaní napísať zoznam všetkých rodinných príslušníkov (žiadateľov).
Obnova prechodného pobytu za účelom štúdia
Obnova na účel štúdia a zmena účelu pobytu
žiadosť o obnovenie prechodného pobytu podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne na úradnom TLAČIVE na policajnom útvare najneskôr v posledný deň platnosti prechodného pobytu.
-
Doklad o účele pobytu nie je potrebné predložiť, ak skutočnosti preukázané dokladom o účele pobytu zostali nezmenené.
-
V prípade, ak chce štátny príslušník tretej krajiny vykonávať inú činnosť než na akú mu bol prechodný pobyt udelený, je povinný podať novú žiadosť o udelenie prechodného pobytu.
-
Ak štátny príslušník tretej krajiny požiadal o zmenu druhu alebo účelu pobytu, jeho pobyt sa na území Slovenskej republiky považuje za oprávnený až do rozhodnutia o tejto žiadosti. V takomto prípade sa môže zdržiavať len na území Slovenskej republiky.
-
V prípade zmeny prechodného pobytu na účel štúdia, osobitnej činnosti alebo výskumu a vývoja sa o zmenu pobytu odporúča požiadať aspoň 30 dní pred skončením súčasného platného pobytu.
Poznámka: V prípade udelenia prechodného pobytu na účel zamestnania, osobitnej činnosti či zlúčenia rodiny môže štátny príslušník tretej krajiny počas svojho pobytu študovať.
Pri žiadosti o obnovenie pobytu alebo o zmenu účelu pobytu štátny príslušník tretej krajiny nemusí prikladať doklad potvrdzujúci bezúhonnosť (výpis z registra trestov), ak tento doklad priložil k žiadosti o udelenie predchádzajúceho pobytu a lekársky posudok.
Obnovenie prechodného pobytu po skončení štúdia
Študenti z tretích krajín, ktorí absolvovali vysokoškolské štúdium na Slovensku, môžu požiadať o obnovenie prechodného pobytu po skončení štúdia s cieľom hľadať si na Slovensku zamestnanie alebo začať podnikať.
V takomto prípade im môže byť pobyt predĺžený o deväť mesiacov.
V prípade žiadosti o obnovenie prechodného pobytu za účelom hľadania si zamestnania alebo začatia podnikania, študenti z tretích krajín, ktorí absolvovali vysokoškolské štúdium na Slovensku, účel pobytu preukazujú predložením vysokoškolského diplomu získaného počas udeleného prechodného pobytu alebo potvrdením o skončení štúdia, zatiaľ čo výskumníci, ktorí vykonávali výskumnú činnosť na Slovensku, predkladajú potvrdenie výskumnej organizácie o dokončení výskumnej činnosti (3.2.1. a 3.2.2).
Policajný útvar rozhodne o žiadosti o obnovení prechodného pobytu do 30 dní od doručenia žiadosti spolu so všetkými náležitosťami.
Prechodný pobyt je viazaný na jeden účel.
Obnova prechodného pobytu- modrá karta.
Obnovenie modrej karty
Policajný útvar obnoví na žiadosť štátneho príslušníka tretej krajiny modrú kartu na účel vysokokvalifikovaného zamestnania na 3 roky, alebo ak je obdobie trvania pracovného pomeru kratšie ako tri roky, policajný útvar obnoví modrú kartu na obdobie trvania pracovného pomeru predĺžené o 90 dní.
Žiadosť o obnovenie modrej karty podáva štátny príslušník tretej krajiny osobne na policajnom útvare najneskôr posledný deň platnosti modrej karty.
K žiadosti o obnovenie modrej karty sa predkladá:
1/ platný cestovný doklad,
2/ dve fotografie s rozmermi 3 x 3, 5 cm zobrazujúce jeho aktuálnu podobu a
a) pracovnú zmluvu na výkon vysokokvalifikovaného zamestnania, ak na základe tejto pracovnej zmluvy má pracovný pomer trvať najmenej jeden rok odo dňa obnovenia modrej karty a mesačná mzda je dohodnutá vo výške najmenej 1, 5-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky v príslušnom odvetví zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa podáva žiadosť, alebo písomný prísľub zamestnávateľa,
b) doklad potvrdzujúci príslušnú vyššiu odbornú kvalifikáciu na výkon zamestnania, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, uvedeného v pracovnej zmluve alebo v písomnom prísľube zamestnávateľa,
c) doklad osvedčujúci splnenie podmienok ustanovených osobitným predpisom na výkon regulovaného povolania, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, ak ide o výkon regulovaného povolania,
d) potvrdenie ústredia práce o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, štátnym príslušníkom tretej krajiny, podľa osobitného predpisu a
e) doklad, ktorý potvrdzuje zabezpečenie ubytovania počas pobytu na území SR.
Policajný útvar vydá písomné rozhodnutie o žiadosti o obnovenie modrej karty do 30 dní od doručenia žiadosti; vo zvlášť zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť najviac o 30 dní.
MODRÁ KARTA SA DOKLADUJE
-
Pracovnou zmluvou (pracovný pomer musí byť najmenej v trvaní 1 roka a mzda musí byť najmenej vo výške 1,5 násobku mzdy v národnom hospodárstve SR v príslušnom odvetví) alebo písomným prísľubom zamestnávateľa o tom, že cudzinca zamestná (pracovná zmluva sa v tomto prípade dokladá do 30 dní od prevzatia modrej karty) a
-
Rozhodnutím o uznaní dokladu o vzdelaní (v prípade regulovaných povolaní vydáva rozhodnutie Ministerstvo školstva SR, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní, v prípade neregulovaných povolaní vydáva rozhodnutie vysoká škola, ktorá uskutočňuje študijný program v rovnakom alebo príbuznom študijnom odbore, ako je uvedené v doklade o vzdelaní).
Viac informácii nájdete: "otázky a odpovede" a v článkoch imigrácia
Máte záujem o naše služby? Kontaktujte nás.
E-mail: info@slovakconsult.com
Mobil: +421 948 995 171
Adresa: EuProgres s.r.o.
Vajnorská 8a, Bratislava 831 04, Slovenská republika